Пронађено: 293
Страна 13 од 30

Ревизијски досије или ревизијски фајл

Једна или више фасцикли (фајлова, фолдера) или других медија за складиштење података, у физичком или електронском облику, које садрже евиденције који чине ревизијску документацију за конкретан ревизијски ангажман.

Ревизијски поступци

Видјети: Врсте ревизијских поступака.

Ревизијски проблем

Јасно дефинисање и формулисање ревизорског проблема један је од комплекснијих задатака ревизије учинка. Дефинисани проблем у друштву није уједно и ревизорски проблем. Током предстудије, ревизорски тим треба да установи корелацију између проблема у друштву и одређених недостатака у јавном сектору. Уколико се та корелација може успоставити, такви недостаци могу предмет испитивања ревизије учинка и представљају ревизорски проблем.

Примјер: учесталост поплава или пожара може бити друштвени проблем. Учесталост поплава или пожара није истовремено и ревизијски проблем. Како би се овај проблем описао, потребно је прикупити податке којима се описује колико често долази до поплава или пожара, у којим регијама, какви су трендови и промјене током одређеног временског периода, и сл. Предмет ревизије у овом случају представљале би активности институција усмјерене на смањење ризика од поплава или пожара. Како би се објасниле посљедице по друштво, потребно је прикупити и презентовати податке о томе колике су штете за пословне и стамбене објекте, објекте инфраструктуре, пољопривредно земљиште, шуме, да ли има посљедица по живот и здравље људи и како се оне манифестују и слично. На овај начин, истичу се и мотиви због којих је потребно обавити ревизију у датој области.

Ревизијски ризик

Ризик да извјештај о ревизији или, тачније, мишљење или закључак ревизора неће бити примјерни с обзиром на околности предметне ревизије. У ревизији финансијских извјештаја то је ризик да ће ревизор дати неодговарајуће мишљење када у финансијским извјештајима постоје материјално погрешни искази. Ревизијски ризик је функција ризика материјално погрешних исказа и ризика неоткривања (детекциони).

Ризик материјално значајног погрешног исказа представља ризик да финансијски извјештаји прије ревизије садрже материјално значајне погрешне исказе, а овај ризик се састоји из двије компонете: инхерентног и контролног ризика. Тако је ревизијски ризик резултат инхерентног, контролног и детекционог ризика.

Видјети под: Инхерентни ризик; Контролни ризик; Детекциони ризик.)

Ревизијски ризик у ревизији учинка

У ревизији учинка ревизијски ризик се дефинише као могућност да ревизорски налази, закључци и препоруке могу бити непримјерени или непотпуни, као резултат фактора као што су: недовољност или непримјерености доказа, неадекватност процеса ревизије или намјерни пропусти или заваравајуће информације због погрешног тумачења или преваре. Рјешавање ревизијског ризика инкорпорирано је у цијели процес и методологију ревизије учинка, а ревизор је дужан да активно управља ревизијским ризиком, како би се избјегло извођење нетачних или непотпуних ревизијских налаза, закључака и препорука, пружање неуравнотежених информација или неуспијех да се оствари додата вриједност.

Ревизијско узорковање

Видјети под: Узорковање.

Ревизор

Ревизор је израз који означава особу или особе које врше ревизију (обично тзв. „партнер на ангажовању“ или други чланови тима на ангажовању када је у питању ревизорска фирма. Израз који се користи као еквивалент у јавном сектору је ревизор, главни ревизор и врховна ревизорска институција. (Видјети под ВРИ.)

Ревизор са искуством

Појединац који посједује практично ревизијско искуство и у разумној мјери разумијевање:

а) процеса ревизије;

б) међународних стандарда ревизије и примјенљивих законских и регулаторних захтјева;

ц) пословног окружења у коме субјект ревизије ради;

д) питања у вези ревизијског и финансијског извјештавања релевантног за привредну грану.

Ревизорска процјена

Износ, односно распон износа, изведен из ревизијских доказа за сврхе евалуације процјене руководства.

Ревизијски извјештај

Појам који означава различите типове извјештаја укључујући извјештај о ревизији, прегледу, увјеравању или сродним услугама, као и извјештаје за различите врсте ревизије (Детаљније под: Врсте ревизије у јавном сектору) и различите облике ревизијских ангажмана (Детаљније под: Ревизијски ангажман).

Страна 13 од 30