Пронађено: 293
Страна 12 од 30

Регистар препорука

Регистар препорука је извјештај који је Главна служба за ревизију креирала и учинила јавно доступним за потребе широког круга корисника ревизорских извјештаја и информација које из њих произилазе. Регистар препорука доступан на интернет страници www.gsr-rs.org је подијељен у два дијела и чине га Регистар препорука финансијске ревизије и Регистар препорука ревизије учинка.

У регистру препорука финансијске ревизије препоруке су наведене по абецедном/азбучном редослиједу назива субјекта ревизије, ревидираном периоду и редном броју препоруке у извјештају о ревизији. Осим навођења тих података и пуног текста сваке поједине препоруке, за препоруке чије су провођење ревизори провјеравали, наводи се и тзв „статус“ препоруке који може бити: проведена, дјелимично проведена, није проведена или није актуелна. Основ за претрагу регистра препорука ревизије учинка је назив ревизије учинка и година објављивања, а овај дио као и код финансијске ревизије садржи и друге елементе довољне за квалитетну претрагу и креирање упита (ревидирани периоди, број институција обухваћених ревизијом, субјект коме је препорука упућена, да ли је достављен акциони план, што уз текст саме препоруке и утврђени статус (проведена, није проведена, дјелимично проведена или није актуелна) омогућава претрагу али и приказ агрегираних података по домену (врсти ревизије и препоруке), по периоду ревизије, по ревидираном субјекту, а за властите потреби корисници регистра могу креирати и посебне упите.

Регистар препорука ГСРЈС РС доприноси подизању укупног квалитета ревизије јавног сектора као и пружању нове додатне вриједности за јавни сектор Републике Српске и све заинтересоване кориснике. Регистар се редовно ажурира, најмање једном мјесечно.

Релевантни етички захтјеви

Етички захтјеви који су обавезујући за тим који ради на ангажовању (ревизије) и лице које врши контролни преглед квалитета ангажовања, а који обухватају независност и друге етичке захтјеве наведене у правилима професионалног понашања/етичком кодексу који се примјењује на праксу јавног рачуноводства и ревизије које издају различита професионална тијела (Одбор за међународне рачуноводствене стандарде етике (IEASBA Кодекс), INTOSAI Кодекс Етике (ISSAI 130) заједно са локалним/националним захтјевима уколико су рестриктивнији. (Видјети и: Етички кодекс)

Ревизија финансијских извјештаја коју проводи ВРИ

Ревизијом финансијских извјештаја, ВРИ утврђује (и о томе издаје ревизорско мишљење) да ли финансијски извјештаји истинито и објективно, у свим материјално значајним аспектима, приказују финансијско стање имовине и извора, успјешност пословања, новчане токове и извршење буџета, у складу са прописаним оквиром финансијског извјештавања. За провођење ове врсте ревизије неопходно је познавање рачуноводственог оквира који се користи код субјеката јавног сектора, уз познавање међународних рачуноводствених стандарда и међународних стандарда финансијског извјештавања, одговарајућих стандарда за јавни сектор, као и примјену међународних стандарда ревизије, односно међународних ревизијских стандарда за јавни сектор. Иако умногоме слично ревизији финансијских извјештаја у приватном сектору, уз кориштење истих или сличних принципа и концепата заснованих на међународним стандардима, ревизија финансијских извјештаја у јавном сектору има нешто шири обухват по питању извршења буџета и објелодањивања, односно укључује и процедуре, намјене и буџетска ограничења која нису у том облику својствена приватном сектору.

Ревизија учинка

Назива се још и ревизија сврсисходности пословања, ревизија „Три-Е“, ревизија „вриједности за новац“, ревизија успјешности и сл. Према дефиницији из Међународних стандарда ревизије за јавни сектор, ревизија учинка представља независно, објективно и поуздано испитивање које проводи ВРИ, а којим се утврђује да ли субјекти јавног сектора укључујући предузећа, системе, пројекте, програме, активности или организације послују, раде, односно проводе (се) у складу с принципима економичности, ефикасности и ефективности, те да ли има простора за побољшања. Ревизија учинка настоји да дође до нових информација, анализа или увида те, према потреби, препорука за побољшања.

Ревизија усклађености

Ревизија усклађености је системски процес прибављања и оцјене доказа о томе да ли је одређени предмет ревизије (активности, финансијске трансакције и информације) у свим битним аспектима у складу с мјеродавним прописима који су одређени као критеријуми. (Погледати: Критеријуми и Критеријуми ревизије усклађености).

Ревизија усклађености се може односити на правилност (тј. придржавање службених критеријума попут важећих закона, прописа и уговора) или на примјереност – поштивање општих принципа који се примјењују на добро финансијско управљање и понашање јавних званичника. Назива се и ревизија правилности пословања или ревизија подударности.

Ревизијска документација

Видјети под: Документација.

Ревизијске технике уз помоћ компјутера

Примјена ревизијских поступака уз коришћење компјутера као ревизијског алата (познате и као CAAT).

Ревизијски доказ

Све информације које је користио ревизор приликом извођења општих и појединачних закључака и закључака на којима заснива мишљење (Видјети: Мишљење ревизора). Ревизијски доказ обухвата информације садржане у рачуноводственим евиденцијама које чине подлогу за састављање финансијских извјештаја, као и остале релевантне информације из евиденција субјекта и изван њега.
За потребе Међународних стандарда ревизије дефинишу се довољност и адекватност доказа. (Видјети: Довољност ревизијских доказа и Адекватност ревизијских доказа.)

Ревизијски докази у ревизији учинка

Ревизијски докази се могу јавити у форми података, информација и докумената. Ревизор треба да прикупи довољне, релевантне и поуздане ревизијске доказе како би испунио циљ ревизије и одговорило на ревизијска питања, како би на основу њих могао формирати налазе, формулисати закључке и препоруке. Врста, природа и карактер предмета ревизије, врста студије и ревизијска питања опредјељују врсту и карактер ревизијских доказа.

Подаци, информације и документи су слични и повезани термини, међутим између њих постоје разлике. Подаци су производ примарног посматрања и представљају основна запажања или чињенице који се прикупљају током ревизије и могу представљати доказ. Подаци се у принципу обрађују и трансформишу у информације који су квалитативно нови докази. Подаци се могу трансформисати у информације од стране субјеката ревизије и од стране ревизора. Документи су ревизијски докази који садрже податке и информације као примарне ревизијске доказе.

Веза између различитих врста ревизијских доказа и различитих метода прикупљања података

Ревизијски докази Методе прикупљања података
  ИзјавеИнтервјуи Анкете, упитници
Фокус групе
Појединачне писане изјаве
  Документарни доказиПреглед документације
Преглед досјеа
Кориштење постојећих статистика
Кориштење постојећих база података
  Физички доказиОпажања/посматрање
Инспекција објеката или процеса (нпр. провјера контрола)
Експерименти  (поновно извођење, симулације и сл.)
    Аналитички доказиМетода прикупљања квантитативних података
ДЕА анализа ( Дата енвелопмент Аналyсис)
Регресиона анализа, израчуни, упоређивање, раздвајање информација на компоненте

Ревизијски докази и етика

Током процеса ревизије, ревизор може доћи до осјетљивих и повјерљивих информација. Осјетљиве информације могу укључивати мишљења особља о њиховом менаџменту или мишљења о политичкој ситуацији у друштву. Откривање извора таквих информација могло би бити неповољно за оне који су дали те информације.

У неким ситуацијама, информације неће бити могуће користити као ревизијске доказе уколико се не може открити извор информација. То може бити случај у ситуацијама гдје се интервјуишу консултанти специјалисти. Исто тако могуће су и ситуације гдје је извор информација толико очигледан да је немогуће задржати анонимност. У свим овим ситуацијама ревизор мора балансирати између вриједности за ревизију да се открије извор информација и штете коју то може проузроковати откривањем извора информација. Ревизор би требао информисати особу која даје информације о томе како ће та информација бити искориштена, да ли ће извор информација бити откривен, итд.

Страна 12 од 30