Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske je obilježila 25 godina od osnivanja. Svečanoj akademiji, održanoj u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske, prisustvovali su predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti, nezavisnih institucija, vrhovnih revizorskih institucija iz regiona i Evrope, medija, kao i zaposleni u Glavnoj službi za reviziju.
Glavni revizor Jovo Radukić je podsjetio na istorijat Glavne službe za reviziju i naglasio da je osnivanje vrhovne revizorske institucije bio značajan korak u pogledu izgradnje institucionalnih kapaciteta Republike Srpske, demokratskog i parlamentarnog nadzora nad korišćenjem javnih resursa i javnih finansija i višeg nivoa javne i profesionalne odgovornosti.
„Od osnivanja do danas Glavna služba za reviziju je provela više od 1700 revizijskih angažmana. Za 25 godina transformisala se od institucije koja je učila od drugih do institucije čiji su rezultati i prakse vidljivi i prezentuju se široj društvenoj i revizorskoj zajednici, sa veoma jasnim i izraženim ambicijama u budućnosti. Godinu našeg jubileja dočekujemo sa respektabilnim kapacitetom, najvećim brojem revizorskih angažmana od nastanka, sa prepoznatljivim doprinosom institucionalnom razvoju Republike Srpske i finansijskom upravljanju u javnom sektoru“, poručio je glavni revizor Jovo Radukić.
Tokom 25 godina postojanja Glavna služba za reviziju je dala značajan doprinos unapređenju budžetskog sistema i finansijskog izvještavanja, efikasnijem provođenju zacrtanih strategija i politika ili njihovom donošenju, ekonomičnijem i transparentnijem upravljanju javnim sredstvima i očuvanju ekonomske i fiskalne stabilnosti Republike Srpske.
„Nezavisnost kao jedna od osnovnih vrijednosti, bez koje nema ni vrhovne revizijske institucije, bila je i ostaje ključni izazov tokom čitavog trajanja Glavne službe za reviziju. Od samih početaka i nedefinisanog profesionalnog okvira, zatim nejasnih ili nepreciznih zakonskih odredbi, kolizije u nadležnostima, preko pritisaka u vidu nametnutih odluka Kancelarije visokog predstavnika u BiH, u kontinuitetu uzimajući u obzir i otpor revidiranih subjekata i prisutan određeni stepen nerazumijevanja javnosti, zatim pogrešno formulisana očekivanja u smislu istražnog i pravosudnog djelovanja, periodično slabo izražen parlamentarni interes – sve su to prijetnje ili rizici po nezavisnost revizijske institucije. Glavna služba za reviziju je postala prepoznatljiva po svom radu i uticaju na unapređenje sistema finansijskog upravljanja i kontrole u javnom sektoru i čini još jedno obilježje državnosti Republike Srpske“, dodao je glavni revizor Jovo Radukić.
Prisutnima su se obratili i predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, ministrica finansija u Vladi Republike Srpske Zora Vidović i Duško Pejović predsjednik Državne revizorske institucije Republike Srbije.
Dodijeljene su povelje za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića, ministricu finansija u Vladi Republike Srpske Zoru Vidović, Švedsku državnu kancelariju za reviziju kao i za Zorana Tegeltiju za period u kojem je obnašao funkciju ministra finansija u Vladi Republike Srpske i narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske i Željku Cvijanović za period u kojem je obnašala funkcije predsjednika Vlade Republike Srpske i predsjednika Republike Srpske.
Pojedinačne zahvalnice za uspješnu saradnju u oblasti revizije javnog sektora dodijeljene su Državnoj revizorskoj instituciji Republike Srbije, Vrhovnoj kancelariji za reviziju Republike Slovačke, Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci, Savezu računovođa i revizora Republike Srpske, Savezu opština i gradova Republike Srpske, Glasu Srpske i misiji Ujedinjenih nacija u BiH. Zahvalnice za izuzetan doprinos radu Glavne službe za reviziju su dodijeljene i za ukupno devet zaposlenih i bivših zaposlenih.
Tokom kulturno-umjetničkog programa nastupila je etno grupa „Iva“.