Завод за изградњу а.д. Бања Лука одбија да прихвати ревизорски ангажман и Главној служби за ревизију јавног сектора Републике Српске одбија да учини доступним документацију и информације чиме је онемогућено провођење Годишњим планом за 2024. годину предвиђене ревизије по први пут од оснивања Главне службе за ревизију и о овом случају је званично обавијештен Одбор за ревизију Народне скупштине Републике Српске ради предузимања мјера из његове надлежности.

У складу са Законом о ревизији јавног сектора Републике Српске, ISSAI стандардима ревизије и прописаном праксом Главне службе за ревизију јавног сектора Републике Српске Заводу за изградњу а.д. Бања Лука у сврху провођења финансијске ревизије, достављено је Писмо о ангажовању на ревизији број 34.05/023.1-166/24 од 07.02.2024. године и захтјев за достављање документације (информације, табеларни прегледи, фотокопија документације) број 34.05/023.1-166-1/24 од 07.02.2024 године.

У периоду од 14.02. до 18.03.2024. године Главна служба за ревизију јавног сектора Републике Српске се путем четири акта обратила односно одговорила на акте Завода за изградњу а.д. Бања Лука којима је директор ове институције одбио да потврди достављено Писмо о ангажовању и прихвати ревизијски ангажман, те да достави тражену документацију, под образложењем да: „Завод за изградњу а.д. Бања Лука не треба бити субјект ревизије Главне службе за ревизију јавног сектора Републике Српске“, „се Завод не може подвести под јавни сектор“, „да се регистрована дјелатност Завода не може утврдити као дјелатност од општег интереса“, „да треба додатно вријеме како би се прибавила сагласност за провођење ревизије органа Завода – Управни одбор и Скупштина друштва)“ и слично.

У јавном простору се могао видјети став руководства Завода за изградњу Бања Лука да они на овај начин „штите права својих акционара“.

Иако је у међувремену дошло до смјене руководства, није дошло до промјене у ставу у овом субјекту јавног сектора те је због претходно наведеног онемогућено провођење Годишњим планом за 2024. годину предвиђене ревизије.

Главна служба за ревизију је мишљења да Завод за изградњу а.д. Бања Лука нема разлога нити право да сакрива односно не пружа тражене информације и документацију и одбија сарадњу са врховном ревизорском институцијом Републике Српске. Права акционара се штите управо супротним радњама – објелодањивањем свих битних информација везано за рад и пословање Завода за изградњу а.д. Бања Лука.

Овим путем још једном стичемо аргументе који потврђују да је Завод за изградњу а.д. Бања Лука јавно предузеће и да по том основу представља субјект јавног сектора Републике Српске, за чије је финансијске ревизије надлежна Главна служба за ревизију јавног сектора Републике Српске.

Генерална овлашћења Главне службе за ревизију утврђена су чланом 16. Закона о ревизији јавног сектора Републике Српске, па је тако између осталог према одредби става 3. истог члана Главна служба за ревизију овлашћена да врши ревизију јавних установа, јавних и других предузећа у којима Република има директни или индиректни власнички удио.

Такође, овим путем указујемо и на основни циљ Главне службе за ревизију јавног сектора Републике Српске, а јасно истакнут у члану 3. Закона о ревизији јавног сектора Републике Српске да кроз спровођење ревизија обезбиједи независна мишљења о примјени закона и других прописа, извршењу буџета, финансијским извјештајима, коришћењу ресурса и управљања државном својином у институцијама и јавном сектору Републике Српске. Сходно основном циљу произилазе и овлашћења Главне службе за ревизију јавног сектора Републике Српске.

Са друге стране, чланом 2. Закона о јавним предузећима („Службени гласник Републике Српске“, бр. 75/04 и 78/11) утврђен је појам јавног предузећа, па се тако јавним предузећем сматра правно лице које је уписано у судски регистар као привредно друштво у форми акционарског друштва или друштва са ограниченом одговорношћу, ради обављања дјелатности од општег интереса и у чијем основном капиталу Република Српска или јединица локалне самоуправе директно или индиректно има већинско власништво.

Имајући на уму да је Завод за изградњу Бања Лука акционарско друштво у којем Град Бања Лука има већинско власништво (71,86% акцијског капитала), испуњени су услови да се Завод за изградњу сматра јавним предузећем, односно на претходно нису од утицаја чињенице по ком пропису је регистрован пословни субјект или за коју дјелатност је регистрован.

Додатно истичемо чињеницу да је Влада Републике Српске на основу члана 2а. став 2. Закона о јавним предузећима донијела Уредбу о транспарентности финансијских односа између Републике Српске, односно јединица локалне самоуправе и јавних предузећа („Службени гласник Републике Српске“ бр. 114/11) којом је обавезала јавна предузећа да „осигурају неопходне претпоставке за ефикасан екстерни надзор“ – члан 4. став 1. тачка ђ), а Главна служба за ревизију јавног сектора Републике Српске представља екстерни парламентрани надзор, односно надзор од стране Народне скупштине Републике Српске.

Иако непридржавање одредби из члана 39. Закона о ревизији јавног сектора Републике Српске повлачи и прекршајну одговорност сходно одредбама члана 47. закона, а активности по основу овлашћења за прикупљање информација у сврхе ревизије из члана 39. и 40. Закона о ревизији јавног сектора Републике Српске се не ограничавају ни по којем другом закону (члан 41.), планирана ревизија и ревизијске активности у Заводу за изградњу а.д. Бањалука не могу се провести без приступа информацијама, документацији и одговорним лицима субјекта ревизије.

Главна служба за ревизију неће одустати од провођења ове финансијске ревизије и предузеће све мјере које су јој доступне у складу са прописима Републике Српске да се наведена ревизија изврши и јавност путем ревизорског извјештаја упозна са свим релеватним информацијама на које има право.