Главна служба за ревизију јавног сектора Републике Српске је обиљежила 25 година од оснивања. Свечаној академији, одржаној у Административном центру Владе Републике Српске, присуствовали су представници законодавне и извршне власти, независних институција, врховних ревизорских институција из региона и Европе, медија, као и запослени у Главној служби за ревизију.
Главни ревизор Јово Радукић је подсјетио на историјат Главне службе за ревизију и нагласио да је оснивање врховне ревизорске институције био значајан корак у погледу изградње институционалних капацитета Републике Српске, демократског и парламентарног надзора над коришћењем јавних ресурса и јавних финансија и вишег нивоа јавне и професионалне одговорности.
„Од оснивања до данас Главна служба за ревизију је провела више од 1700 ревизијских ангажмана. За 25 година трансформисала се од институције која је учила од других до институције чији су резултати и праксе видљиви и презентују се широј друштвеној и ревизорској заједници, са веома јасним и израженим амбицијама у будућности. Годину нашег јубилеја дочекујемо са респектабилним капацитетом, највећим бројем ревизорских ангажмана од настанка, са препознатљивим доприносом институционалном развоју Републике Српске и финансијском управљању у јавном сектору“, поручио је главни ревизор Јово Радукић.
Током 25 година постојања Главна служба за ревизију је дала значајан допринос унапређењу буџетског система и финансијског извјештавања, ефикаснијем провођењу зацртаних стратегија и политика или њиховом доношењу, економичнијем и транспарентнијем управљању јавним средствима и очувању економске и фискалне стабилности Републике Српске.
„Независност као једна од основних вриједности, без које нема ни врховне ревизијске институције, била је и остаје кључни изазов током читавог трајања Главне службе за ревизију. Од самих почетака и недефинисаног професионалног оквира, затим нејасних или непрецизних законских одредби, колизије у надлежностима, преко притисака у виду наметнутих одлука Канцеларије високог представника у БиХ, у континуитету узимајући у обзир и отпор ревидираних субјеката и присутан одређени степен неразумијевања јавности, затим погрешно формулисана очекивања у смислу истражног и правосудног дјеловања, периодично слабо изражен парламентарни интерес – све су то пријетње или ризици по независност ревизијске институције. Главна служба за ревизију је постала препознатљива по свом раду и утицају на унапређење система финансијског управљања и контроле у јавном сектору и чини још једно обиљежје државности Републике Српске“, додао је главни ревизор Јово Радукић.
Присутнима су се обратили и предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, министрица финансија у Влади Републике Српске Зора Видовић и Душко Пејовић предсједник Државне ревизорске институције Републике Србије.
Додијељене су повеље за предсједника Републике Српске Милорада Додика, предсједника Народне скупштине Републике Српске Ненада Стевандића, министрицу финансија у Влади Републике Српске Зору Видовић, Шведску државну канцеларију за ревизију као и за Зорана Тегелтију за период у којем је обнашао функцију министра финансија у Влади Републике Српске и народног посланика у Народној скупштини Републике Српске и Жељку Цвијановић за период у којем је обнашала функције предсједника Владе Републике Српске и предсједника Републике Српске.
Појединачне захвалнице за успјешну сарадњу у области ревизије јавног сектора додијељене су Државној ревизорској институцији Републике Србије, Врховној канцеларији за ревизију Републике Словачке, Економском факултету Универзитета у Бањој Луци, Савезу рачуновођа и ревизора Републике Српске, Савезу општина и градова Републике Српске, Гласу Српске и мисији Уједињених нација у БиХ. Захвалнице за изузетан допринос раду Главне службе за ревизију су додијељене и за укупно девет запослених и бивших запослених.
Током културно-умјетничког програма наступила је етно група „Ива“.