Народна скупштина Републике Српске је на Једанаестој редовној сједници усвојила Годишњи ревизорски извјештај за 2024. годину, а примила к знању Извјештај о проведеној финансијској ревизији Консолидованог годишњег финансијског извјештаја за кориснике буџета Републике Српске за период од 1. 1. до 31. 12. 2023. године.
Главна служба за ревизију јавног сектора Републике Српске је Народној скупштини Републике Српске заједно са извјештајем о ревизији Консолидованог годишњег финансијског извјештаја за кориснике буџета Републике Српске поднијела и Годишњи ревизорски извјештај за 2024. годину у којем су обухваћени најважнији налази и препоруке из финансијске ревизије и ревизије учинка за протекли извјештајни период, од 01. августа 2023. године до 31. јула 2024. године.
У складу са плановима ревизијских активности за 2023. и 2024. годину у назначеном извјештајном периоду проведено је укупно 90 појединачних ангажмана финансијске ревизије. Ради се о пет ангажмана на провјери статуса раније датих препoрука и 85 финансијских ревизија које обухватају ревизију финансијских извјештаја и заједно с њом ревизију усклађености.
То су ревизије:
- 21 корисника буџета Републике код којих је по Закону обавезна финансијска ревизија сваке године,
- четири фонда социјалне заштите,
- Консолидованог годишњег финансијског извјештаја за кориснике прихода буџета Републике Српске за 2023. годину,
- 22 јединице локалне самоуправе (од којих је 13 проведено у периоду 1.8 -31.12.2023. (за 2022. годину) и 9 ревизија до 31.7.2024. (за 2023. годину);
- 12 установа из области здравства и социјалне заштите;
- осам акционарских друштава (углавном комунална предузећа) и једног друштва са ограниченом одговорношћу;
- осам јавних установа и осам других субјеката (републичка управа, агенција, служба, сервис и др).
Поред тога, Главна служба за ревизију је у извјештајном периоду, као и претходне године провела ревизију финансијских извјештаја Државне ревизорске институције Републике Србије.
На основу проведених финансијских ревизија за претходно побројане субјекте дата су сљедећа мишљења:
- мишљење за финансијске извјештаје:
- позитивно за 29 субјекта;
- мишљење са резервом за 51 извјештај и
- пет негативних мишљења.
- мишљење за усклађеност:
- позитивно за 32 субјекта;
- мишљење са резервом за 50 субјеката и
- три негативна мишљења.
Од 21 субјекта код којих се финансијска ревизија обавезно проводи сваке године, оба позитивна мишљења (и за финансијске извјештаје и за усклађеност) изражена су за њих 15, док су код осталих субјеката изражена мишљења са резервом и то код четири министарства су изражена мишљења са резервом и за финансијске извјештаје и за усклађеност, за једно министарство и Консолидовани годишњи финансијски извјештај корисника буџета Републике за 2023. годину је изражено мишљење са резервом за финансијске извјештаје (уз позитивно мишљење за усклађеност), а код једног субјекта је мишљење са резервом за усклађеност.
Провођење препорука из извјештаја финансијске ревизије за претходну годину
У оквиру издатих ревизијских извјештаја финансијске ревизије у овом извјештајном периоду Главна служба за ревизију дала је укупно 865 препорука или просјечно 10 препорука по једном ревизорском извјештају (што је на нивоу претходне године), од чега 409 везано за отклањање неправилности и грешака уочених у финансијским извјештајима и 456 везано за отклањање неусклађености са прописима. У овом извјештајном периоду од 865 датих препорука финансијске ревизије дио се односи на ревидирани период 2022. године (461 препорука), а дио на 2023. годину (404 препоруке).
Иако се готово трећина извјештаја финансијске ревизије у овом ревизијском циклусу односи на субјекте обавезне ревизије (буџетски корисници и фондови дефинисани Законом), најмањи број препорука (просјечно 2,9 по једном извјештају) су упућене овим субјектима, код којих је и процентуално нејвеће учешће позитивних мишљења ревизора (преко 70%).
С друге стране, највећи број датих препорука, тачније 327 или готово 38% свих датих препорука у овом извјештајном периоду је упућено јединицама локалне самоуправе (кроз 22 извјештаја финансијске ревизије укључујући 13 ревизија у периоду од 01.08. до 31.12.2023. године и 9 које су проведене у 2024. години). Комплексност финансијске ревизије јединица локалне самоуправе (консолидовани ФИ који обухвата ниже буџетске кориснике; провођење ревизија сваких 3–4 године) јасно се огледа и у обиму утврђених недостатака, али и у броју и структури датих препорука. Просјечно 15 препорука по једном извјештају ЈЛС, указује на то да је потребно јачати и унапређивати систем финансијског извјештавања и интерне финансијске контроле у општинама/градовима, као и механизме и модалитете скупштинског надзора.
Субјектима ревизије који се не ревидирају у редовним годишњим циклусима, а у овом су то биле углавном јавне установе (из области здравствене и социјалне заштите, средње школе и друге), као и републичке управе, заводи и друге институције, дато је готово 40% свих препорука, укупно 332 тј. 157 за финансијске извјештаје и 175 за усклађеност. Чињеница да је овим субјектима дато просјечно 11,5 препорука по извјештају, упућује на закључак да ће у вези са овим ревизијама бити потребно провести још најмање један ангажман на провјери статуса датих препорука. Сличан закључак се односи и на привредна друштва (а.д. и д.о.о.) који су били предмет финансијске ревизије у овом ревизијском циклусу (просјечно 16 препорука по извјештају).
Према подацима из јавно доступног регистра ревизорских препорука, статус свих провјерених препорука финансијске ревизије је сљедећи:
- 55% се односи на потпуно проведене препоруке,
- 17% на дјелимично проведене,
- 26% су препоруке које нису проведене, док је
- 2% препорука које нису актуелне усљед промјењених околности за њихово провођење.
Ревизија учинка
Избором подручја ревизије и тема које су предмет ревизије учинка, Главна служба за ревизију је у функцији остваривања општих циљева утврђених стратегијама и политикама Републике Српске и у функцији унапређења општег и финансијског управљања у јавном сектору Републике Српске. Да би се испунио општи циљ ревизије учинка, она кроз процес ревизије обухвата више институција јавног сектора (ИЈС) које имају одређене улоге, надлежности и одговорности повезане сa процесима и активностима које су предмет ревизије у дужем временском периоду.
У назначеном извјештајном периоду проведенo је шест ревизија учинка које су планиране Годишњим планом ревизија за 2023. годину. Сви извјештаји ревизије учинка су објављени у складу с планом у периоду од 1.10. до 29.12.2023. а уз то су проведена и четири накнадна прегледа провођења препорука из извјештаја ревизије учинка.
Ради усаглашавања резултата ревизије учинка одржано је шест фокус група на којима су налази ревизије презентовани представницима из 72 институције јавног сектора обухваћеним ангажманима ревизије учинка.
Путем шест извјештаја ревизије учинка Главна служба за ревизију упутила је укупно 45 препорука Влади Републике Српске, министарствима, јавним предузећима, јавним установама, локалним управама и другим институцијама јавног сектора које су надлежне и одговорне за управљање процесима и активностима који су били предмет ревизије учинка.
Примједбе које су доставиле институције обухваћене ревизијом, размотрене су са дужном пажњом, а основане и документоване примједбе прихваћене и укључене у коначне ревизорске извјештаје. Преглед броја институција обухваћених ревизијом и броја институција које су доставиле примједбе, као и обим, карактер и суштина примједби указује на висок ниво усаглашености налаза, закључака и препорука између Главне службе за ревизију и институција обухваћених ревизијом.
Провођење препорука ревизије учинка
Заједничким активностима институција обухваћених ревизијом, Одбора за ревизију Народне скупштине Републике Српске и Главне службе за ревизију настављен је тренд повећања броја и квалитета акционих планова за провођење препорука ревизије учинка, у односу на претходне ревизијске циклусе.
У складу са годишњим плановима ревизије, у претходном периоду укључујући и овај ревизијски циклус проведено је 20 накнадних прегледа и провјерено је 138 раније датих препорука ревизије учинка, а резултати провјере су:
- Потпуно проведена 19%
- Дјелимично проведена 49%
- Провођење у току 13%
- Није проведена 19%.
У извјештајном периоду осим ревизијских ангажмана одржане су и сљедеће активности и презентације налаза ревизије учинка уз учешће ревизора из Главне службе за ревизију, што указује на значај функционисања ревизије учинка:
- Студијска посјета ВРИ Малте у организацији Развојног програма Уједињених нација (UNDP) која је била прилика да се размјене праксе и искуства у погледу ревизије Циљева одрживог развоја и презентују ревизије учинка које су се односиле на циљеве одрживог развоја, октобар 2023. године;
- Неколико радионица (септембар-децембар 2023. године) у оквиру Пројекта паралелне ревизије учинка Родне равноправности, на којима су учествовали представници пет ВРИ (Државна ревизорска институција Србије, Државна ревизорска институција Црне Горе, Канцеларија за ревизију институција Босне и Херцеговине, Канцеларија за ревизију Федерације Босне и Херцеговине и Главна служба за ревизију јавног сектора Републике Српске) уз подршку Агенције за родну равноправност и оснаживање жена Уједињених нација (UN Women);
- Презентација резултата Пројекта паралене ревизије учинка Родне равноправности и представљање публикације „Регионална паралелна ревизија учинка Циља 5. одрживог развоја – Постизање родне равноправности“, март 2024. године.