Државна ревизорска институција Републике Србије обиљежила јe јубилеј – 180 година од оснивања Главне контроле – претече Државне ревизорске институције (ДРИ). Свечаној академији, одржаној у Народном позоришту у Београду, присуствовао је главни ревизор Јово Радукић који је том приликом у име Главне службе за ревизију јавног сектора Републике Српске примио захвалницу коју је уручио др Душко Пејовић предсједник ДРИ. Свечаности су присуствовали и представници законодавне и извршне власти Републике Србије, независних институција, међународних врховних ревизорских институција, међународних организација, медија, организација цивилног друштва, као и запослени у ДРИ.
Главни ревизор Јово Радукић је приликом пријема захвалнице истакао да је ДРИ Републике Србије на челу са др Душком Пејовићем значајно унаприједила и продубила сарадњу са Главном службом за ревизију јавног сектора Републике Српске о чему свједочи и обновљени Споразум о професионалној сарадњи између наше двије институције.
„Билатерална сарадња која се са колегама из Србије одвија на партнерској основи, као и њихова подршка у регионалној и међународној сарадњи, нам је од великог значаја и заједнички ћемо је даље унапријеђивати јер је то природни пут с обзиром да смо исти народ, а као врховне ревизорске институције дијелимо професионалне и институционалне циљеве. Подсјећам да је Главна служба за ревизију у протекле три године вршила контролу завршног рачуна ДРИ Србије и да су сва три извјештаја усвојена у Народној скупштини Републике Србије чиме је наша институција добила додатни значај али је то још један значајан индикатор на којем је нивоу сарадња ВРИ Републике Српске и ВРИ Републике Србије на челу са актуелним руководствима. У име Главне службе за ревизију јавног сектора Републике Српске Вам честитам јубилеј и најискреније се захваљујем на пажњи коју смо добили у ова три дана“, истакао је главни ревизор Јово Радукић.
Др Душко Пејовић, председник ДРИ и генерални државни ревизор рекао је да је 14/26. јула 1844. године књаз Србије Александар Карађорђевић потписао „Устројеније Главне контроле“, односно Закон о Главној контроли.
Др Пејовић је подсјетио на дуги историјат ове институције и нагласио да је „према свим уставима и законима, задатак овог контролног тијела увијек био исти – испитивање рачуна и прегледање државних каса“.
„Државна рачунџиница, Главна контрола или Државна ревизорска институција – како се данас зове, историјски су називи институције која већ 180 година постоји са истим циљем – да контролише управљање и газдовање државним средствима, односно данашњим ријечима, која помаже Републици Србији да мудро управља и користи своје ресурсе“, поручио је др Пејовић.
Од 2018. до 2023. године, како је истакао, ДРИ је постигла значајан напредак у обиму и разноликости својих извештајa.
Предсједница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић, одржала је завршни говор на овој свечаности и истакла да је српски народ прије 180 година институционализовао механизам контроле трошења јавних средстава и додала да грађани имају право да знају како се троши њихов новац.
„Овако дуго постојање једне институције, која је старија него неке европске институције овог типа, показује да је наш народ увијек желио да има јаке институције и уређену државу“, истакла је предсједница Народне скупштине која је свечаној академији присуствовала и у својству специјалног изасланика предсједника Републике Србије Александра Вучића.
Након завршног говора Ане Брнабић, др Пејовић је уручио појединачне захвалнице за предсjедника Републике Србије, Народну скупштину Републике Србије, Одбор за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, Одбор за административно – буџетска и мандатно-имунитетска питања, Владу Републике Србије, Министарство финансија, Народно позориште у Београду, Управу за заједничке послове републичких органа, Јавно предузеће „Службени гласник“, Академско културно-умjетничко друштво „Шпанац“, УСАИД пројекат за унапређење јавних набавки, Главну службу за ревизију јавног сектора Републике Српске, Државни завод за ревизију Републике Сjеверне Македоније, Савез рачуновођа и ревизора Србије и проф. др Момчила Павловића.
Тродневно обиљежавање јубилеја – 180 година ДРИ, почело је 24. јула свечаним пријемом и отварањем изложбе „Од Главне контроле до Државне ревизорске институције 1844 – 2024“ у Народној скупштини Републике Србије, затим одржавањем конференције 25. јула, у виду стручне панел дискусије одржане у Народној скупштини Републике Србије и завршено свечаном академијом у Народном позоришту.
Главну службу за ревизију јавног сектора Републике Српске на овој свечаности је представљала и замјеница главног ревизора Божана Трнинић и виши ревизор за финансијску ревизију Бојан Ћурић.